Almanya Yemek Kültürü

Almanya Yemek Kültürü
avatar admin
5162 okunma

Almanya yemek kültürü son zamanlarda organik ve sağlıklı olmak için çeşitli çalışmalar başlatmış olsa da aslında en çok et ile et yemeklerinin hâkim olduğu yemek kültürü lezzetli ama pek sağlıklı olmayan yiyecekler ile doludur. Almanya halkı gün geçtikçe dondurulmuş gıdalardan yararlanmaya ve beslenme şeklini biraz değiştirmeye başlamıştır. Almanya ülkesine yerleşen farklı ırklarda ki birçok göçmen ve özellikle Türkler sayesinde yeni, farklı yemek çeşitleri tadılmış ve alışılmıştır. Almanya yemek kültüründe erken saatlerde yapılan kahvaltıda sağlığı tercih eden birçok insan yeşillik ve sebze ile güne başlasa da, onun yerine tahıllı yiyecekler ile beraber kahvaltı etmeyi tercih edenler de vardır. Almanya yemek kültüründe kahvaltıya en iyi eşlik eden, değişmeyen ve en bilinen içecek kahvedir. Almanya yemek kültüründe erken saatlerde yapılan kahvaltıdan sonra çok geç olmadan hazırlanan öğle yemeklerinde sebze ve et olan yemekler tercih ederler ve bu yemekler genelde sıcak olur. Aynı zamanda Alman halkı çocukları öğle yemeği sonrası hafif bir tatlı yemeyi tercih ediyor olurlar. Almanya yemek kültüründe ekmek diğer Avrupa ülkelerine oranla çok daha fazla tüketilmektedir. Almanya yemek kültüründe şu an halkın bir kısmı sıcak sevse de diğer kalan kısmı akşam yemeğinde soğuk yemekler tercih eder ve kahvaltı tekrarı gibi ekmek üzerine konulan tatlar hazırlanabilir. Almanya yemek kültüründe ki bazı yemeklere gelin beraber bakalım.

Berliner(Jöleli Donutlar)

Berliner yapmak için, un, şeker, yumurta ve diğer malzemelerle bir hamur hazırlanır ve sonra yuvarlak bir şekle döndürülür. Hamur sonra derin fritözde altın kahverengi ve pişmiş hale getirilir. Berliner soğuduktan sonra, marmelat, krem ​​veya çikolata gibi bir tatlı doldurma ile doldurulur.

Spargel(Beyaz Kuşkonmaz)

Spargel yer altında büyür ve genellikle ilkbahar aylarında hasat edilir. Lif, protein ve antioksidanlar gibi besinlerin iyi bir kaynağıdır. Ayrıca kalori açısından düşük ve su oranı yüksektir, bu da sağlıklı ve idrar söktürücü bir gıda olmasını sağlar.

Rouladen

Rouladen genellikle ana yemek olarak servis edilir ve genellikle pişirilmiş patates veya haşlanmış karnıbahar gibi geleneksel yan yemeklerle birlikte servis edilir. Ayrıca tavuk suyu veya diğer soslarla da servis edilebilir. Rouladen yoğun ve lezzetli bir yemektir ve tüm yaş grupları tarafından keyifli bir şekilde tüketilir.

Köri Sosis

Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde popüler olan bir sosis türüdür. Öğütülmüş domuz eti ve baharatlarla yapılır ve genellikle köri tozu ile lezzetlendirilir, bu da ona özgün lezzetini ve adını verir. Köri Sosis genellikle atıştırmalık olarak veya sandviçlerin üstüne sos olarak servis edilir ve barbekü partileri ve diğer etkinliklerde popüler bir seçimdir.

Eintopf

Şinitzel

Brazel (Alman Simidi)

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli