Büyük Tepside Kek Tarifi

Büyük Tepside Kek Tarifi
avatar Yemek Tarifleri
4878 okunma

Büyük tepside kek tarifi, yemek yedikten sonra çay ile birlikte tatlı ihtiyacını karşılamak isteyen ev sahiplerinin sık sık yapmaya devam ettiği bir tariftir. Büyük tepside kek tarifi yapmak çok kolaydır. Doğru pişirme yöntemleri uygulandığı takdirde, çeşitli aromalar katılarak; tepsi keki yapılması mümkün olacaktır. Üstelik, bu kekin; herhangi bir aroma olmadan sade pişirilmesi de mümkün olacaktır.

Büyük Tepside Kek Tarifi İçin Gereken Malzemeler

Büyük tepside kek tarifi için gereken malzemeler, normal kek tarifine göre daha fazladır. Bunun sebebi ise, kekin geniş ve yayvan bir tepsi içerisinde yapılmasından kaynaklanır. Büyük tepside kek yapmak isteyen kişilerin, kullanması gereken malzemeler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • 5 ya da 6 adet yumurta kullanılmalıdır
 • 2 ya da 2,5 su bardağı kadar süt
 • 3 su bardağı kadar toz şeker kullanılmalıdır. Ancak keki fazla şekerli sevmiyorsanız, miktarı azaltabilirsiniz.
 • 1 ya da 2 çay kaşığı tarçın kullanılmalıdır
 • 7 ya da 8 su bardağı kadar un
 • 4 adet kabartma tozu kullanılmalıdır. Fakat kabartma tozunun miktarı, markaya göre azaltılabilir. Bu tarif içerisinde, (BİM marketlerden satın alınan kabartma tozu kullanılmıştır.)

Yeni ve farklı Yemek Tarifi taleplerinizi yorum bölümünden bizlere bildirebilirsiniz.

Büyük Tepside Kek Yapılışı

Büyük tepside kek yapılışı, normal kekten pek farklı olmasa da kıvamını ayarlayabilmek; meşakkatli bir işlemdir. Bu nedenle, bütün malzemelerin iyice karıştırılması çok önemlidir. Büyük tepside kek yapmak isteyen kişilerin, uygulaması gereken adımlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kullanılacak olan bütün malzemelerin, oda sıcaklığında; ılık olması çok önemlidir.
 • Öncelikli olarak, yumurta ve şekerin aynı kabın içerisine alınarak; belirli bir kıvam alana kadar çırpılması gerekecektir. Şeker taneleri diri kaldıysa, kek tam anlamıyla çırpılmamış demektir.
 • Çırpılan karışımın üzerine ise; yağ ve süt ilavesi yapılıp yeniden karıştırılması gerekmektedir.
 • Yağ ve süt ilavesi yapıldıktan sonra ise; tarçın ve un eklemesi yapılacaktır. Karışım tekrar çırpıldıktan sonra ise, belirlenen miktarda; kabartma tozu eklenecektir.
 • Karışım iyice çırpıldıktan sonra ise, daha önceden 180 derece ısıtılmış olan fırında pişmeye gönderilecektir. Kekin iyice kabarması çok önemlidir.
Büyük Tepside Kek Tarifi
Büyük Tepside Kek Tarifi

Tepsi Keki Kaç Dakikada Pişer?

Tepsi keki pişme süresi çok önemlidir. Tepsi kekinin pişirilmesi için, fırının daha önceden ısıtılması ve 180 dereceye ayarlanmış olması gerekecektir. Önceden ısıtılmış bir kekin fırında pişme süresi; 25 ile 30 dakika aralığında olacaktır. Fakat tepsi keki büyük olduğu için süre uzayabilir.

Tepsi Keki Ne İle Yenir?

Tepki keki ile yenen yiyecekler söz konusu olduğu zaman, ilk akla gelen yemeklerden biri de kısır ve börektir. Bununla beraber, tepsi kekinin akşam ya da beş çayında çay ile severek yenildiği bilinmektedir.

Tepsi Keki Nasıl Servis Edilir?

Tepsi keki servisi oldukça kolaydır. Tepsi keki yapan kişilerin, servis için genellikle pudra şekeri kullanmayı tercih ettiği bilinmektedir.
Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli