4 Kişilik Sütlaç Tarifi

4 Kişilik Sütlaç Tarifi
avatar Yemek Tarifleri
7395 okunma

4 Kişilik Sütlaç Tarifi – Sütlaç, en sevilen sütlü tatlılar arasında yer almaktadır. Sütlaç tarifinin enfes şekilde hazırlanması için doğru malzeme kullanımı ve yapılışı konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. 4 Kişilik sütlaç tarifi hazırlayacak olanlar için gerekli malzeme şu şekildedir:

4 Kişilik Sütlaç Tarifi Malzemeleri

4 Kişilik olarak sütlaç hazırlayacaksanız o zaman malzemenin de mutlaka birbirine orantılı şekilde olması gerekiyor. Pratik bir şekilde hazırlayacağınız sütlaç tarifi için ihtiyaç duyacağımız malzemeler:

*Üç su bardağı süt

*Bir çay bardağı pirinç

*3 su bardağı su

*1 su bardağı şeker

*İsteğe göre tarçın

4 Kişilik Sütlaç Tarifi Nasıl Yapılır?

*Sütlaç yapımına geçtiğimizde ilk olarak bir tencere alarak içerisine üç su bardağı sütü ekleyelim.

*İçerisine ayrıca malzeme listemizde belirtmiş olduğumuz  bir çay bardağı pirinç ilave edelim

*Üç su bardağı su ve bir su bardağı şekeri de ilave ettikten sonra sütlü tatlımızın güzelce karıştırılarak kaynamasını sağlayacağınız

*Yalnız sütlaç tarifini yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli kısımlar olduğunu söylemeliyiz. Bunlar nelerdir diyenler için ateşin çok yüksek ısıda olmamasıdır.  Çünkü yüksek ısıda sütlaç yapmaya kalktığınız zaman hem topak topak şeklinde olacak hem de istediğiniz lezzeti vermeyecektir. Ayrıca dibinin tutma riski bile vardır.

*Sütlaç kıvam almaya başladığında ocağın altını biraz daha kısmalısınız. Yaklaşık olarak kısık ateşte 4-5 dakika kadar daha kaynadıktan sonra ocaktan alabilirsiniz.

*Sütlaç piştikten sonra ocaktan alarak soğumasını bekleyebilirsiniz. Biraz daha ılık hale gelen sütlaçlarınızı şık kuplara dökebilirsiniz. İsteğe göre üzerine tarçın ekleyebilirsiniz.

*Tarçın sevmeyenler dilerse farklı alternatiflere de başvurabilir. Sütlaç ile oldukça yakışacak bir başka üst süslemesi fındık diyebiliriz. Sütlaç üzerine isterseniz ince şekilde kıyılmış olan fındıkları ilave edebilirsiniz.

Bu tarifimiz de ilginizi çekebilir: Fırın Tepsisinde Kek Tarifi

4 Kişilik Sütlaç Tarifi
4 Kişilik Sütlaç Tarifi

4 Kişilik Sütlaç Tarifi Ne Kadar Sürede Yapılır?

4 Kişilik sütlaç tarifi pişme ve sunum aşamasına baktığımız zaman maksimum 20-25 dakika olduğunu söylemeliyiz. Bu sayede kısa süre içerisinde artık enfes görünüm ve tada sahip olan sütlaçları hazırlayarak sevdiklerinize ikram etmeye başlayabilirsiniz.

4 Kişilik Sütlaç Tarifi Yanında Ne İyi Gider?

Sütlaç yanında ne iyi gider diyorsanız ektsra bir şey daha tüketmenize gerek yoktur. Tek başına bile yeterli olacak oldukça güzel bir tatlı olduğundan dolayı yanında bir şey ile servis edilmesine gerek yoktur.

4 Kişilik Sütlaç Tarifi İçerisine Pirinç Unu Koyulur Mu?

Sütlaç daha fazla kıvamlı bir hale gelmesini istiyorsanız o zaman içerisine isterseniz pirinç unu ilavesi yapabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri pirinç unu eklerken ayarını iyi yapmanız gerekir. Çünkü çok fazla kaçırırsanız sütlaç yoğun bir kıvamda olur.

Sütlaç Üzerine Ne Dökülür?

Sütlaç üzerine en çok yakışanlardan biri tarçındır. Fakat tarçın yanı sıra fındıkla da süsleyebilirsiniz.
Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli