Yemek Yaparken Verimliliği En Üst Düzeye Çıkarmanın 5 Yolu

Yemek Yaparken Verimliliği En Üst Düzeye Çıkarmanın 5 Yolu
avatar admin
609340 okunma

Formda olan arkadaşınız bundan övgüyle söz ediyor, bu yüzden yemek planlamanın faydalarına ve siz ve aileniz için daha sağlıklı, daha az stresli öğünlere nasıl yol açabileceğini zaten biliyorsunuz. Yine de, her nasılsa, her hafta, yoğun gecelerde basit bir yemeği bir araya getirmek için çabalamaya ya da çok sık fast-food arabasına güvenmeye takılıyorsunuz. Öğün beyin fırtınası yapmak, alışveriş yapmak ve malzemeleri önceden hazırlamak için saatler harcamak zamanınız veya yapmak istediğiniz bir şey değilse, iyi haberlerimiz var: Daha kolay bir yol var. Zaman kazanmanın ve yemek planlama zahmetini azaltmanın basit yolları vardır, böylece herhangi bir hayal kırıklığı yaşamadan haftalık rutininizin düzenli bir parçası haline getirebilirsiniz.

Üçlü Bir Sette Düşünün

Ben neyden hoşlanırım? 

Sevdiğimiz yiyecekleri dahil etme olasılığımız daha yüksek. Çeşitliliği dahil etmek için, farklı malzemelerle farklı şekillerde yapın. Örneğin, kırmızı biber seviyorsanız, biber dolması, fajita, omlet veya dürüm yapabilirsiniz.

Ne kadar zamanım var?

Bir CrockPot yemeği, Instant Pot yemeği, pişen bir şey mi yoksa kaynayan bir şey mi planlıyorsunuz. Aracı [kullanmak istediğiniz] ve ne kadar zamanınız olduğunu bilmek planlamaya yapmanıza yardımcı olur.

Artıkları şimdi mi yoksa daha sonra mı kullanmalıyım? 

Artanlarınızı dondurun veya sonraki birkaç gün içinde kullanın. Bir gün geçerse ve akşam yemeğinden kalanlarınızı öğle yemeğinde yemediyseniz, dondurun. Yakın gelecekte, yemek pişirmek için enerjiniz olmadan işten eve döneceğiniz bir gün olacak ve o önceden hazırlanmış yemeği dondurucuda yemek büyük bir kazanç gibi hissettirecek size

Bunu Aile Meselesi Yapın

Yemek planlamanın zaman alıcı yönü genellikle fikir üretmektir ve birden fazla kişi için yemek pişiriyorsanız, herkesin damak tadına uymak neredeyse imkansız görünebilir. Ailenizin üyeleriyle röportaj yapmanızı ve en sevdikleri kahvaltı, öğle ve akşam yemeği fikirlerini yazmanızı önerir. Süpermarket alışveriş listenizi oluşturmadan önce başvurmak için kağıt üzerinde veya dijital bir cihazda bu öğünlerin ana listesini oluşturun.  Bu, yemek planlama fikirlerinize beyninizin dışında ‘yaşayabileceğiniz’ bir yer verir!”

Temaları Belirleyin

En iyi yemek planlama stratejilerinden biri – özellikle de çeşitli yemek zevklerine sahip bir aileniz varsa – temalar belirlemenizdir. Bu, hangi tariflerin döndürüleceği ve hangi malzemelerin kullanılacağı konusunda bir miktar esneklik sağlar. Eğer kendizi ilhamsız hissediyorsanız ve çocuklar temanızın ne olduğunu bilirlerse, karar vermenizde ve hatta market alışverişinde size yardımcı olabilirler. 

 1. Etsiz Pazartesi
 2. Taco Salı
 3. Çarşambayı Sar
 4. Perşembe Günü (uluslararası, haftaya göre değişir)
 5. Buzdolabı Cuma (kalanlar)
 6. Süper Cumartesi (çocuğun seçimi)
 7. Pazar aperatif

Yemek planlamasında yeni olduğunuz hafta boyunca her öğünü pişirmemeniz de önerilir. Bu bir mil koşudan maratona gitmek gibi bir şey olur. Bunun yerine, sadece bir öğün seçin.

Akışa Geçin

Yemek planlamasının en çok zaman alan kısmı, genellikle markete gitmektir. Mağazanın bir tarafından diğer tarafına geçip geri dönerek zaman geçiriyor musunuz? 25 no’lu koridordan kasaya gitmeye hazır olduğunuzda sinir bozucu, sonra aniden koridordan bir kutu makarna almayı unuttuğunuzu hatırlayın. Bu süreci kolaylaştırmak için bir liste hazırlayın – ancak sadece rastgele bir liste yeterli olmayacaktır. Alışveriş listenizi süpermarketin akışına göre oluşturun, bu zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur ve ayrıca bir şeyleri unutmanızı ve koridorlar arasında konuşmanızı engeller.  Hatta bazı market zincirleri, bir liste oluşturmanıza ve sizin için koridorlara göre düzenlemenize yardımcı olan uygulamalar bile sunmaktadır.

Yemek Yaparken Verimliliği En Üst Düzeye Çıkarmanın 5 Yolu
Yemek Yaparken Verimliliği En Üst Düzeye Çıkarmanın 5 Yolu

Kaliteyi Miktar Üzerinden Planlayın

Her hafta her öğünü planlamanıza gerek yok. En fazla üç ila dört akşam yemeği planlayın. İki veya üç gün öğle yemeğine kalanları hazırlayın.

Diğer günlerde vaktinden önce salata setleri yapın. Bu, bir kapta marul ve sebzeler, diğerinde protein ve küçük bir poşet içinde ayçiçeği çekirdeği, kruton veya fındık gibi soslardan oluşabilir. Sonra bunları bir öğle yemeği çantasına atabilir veya vaktiniz kısa olduğunda akşam yemeği için kullanabilirsiniz. Kahvaltı ve atıştırmalıklar, önceden hazırlanmış yumurtalıklar ve granola barlar gibi alıp götürülebilen ürünler olmalıdır. Basit tutun. İki saatten daha kısa sürede hazırlanabilen yemeklere örnek olarak evinde son bir hafta yemek fırsatı yaratabilirsiniz;

 1. Hazır Tencerede pişirilmiş tavuk butlarını herhangi bir öğünde, güveçte vb. Kullanmak için doğrayın.
 2. Tacos ve chili için veya spagetti sosuna koymak için öğütülmüş hindi ve sığır eti.
 3. Salatalarda kullanmak veya salata için marul pişirmek ve hazırlamak için tüm sebzeleri doğrayın.
 4. Hızlı sabah kahvaltı sandviçleri için yarım kilo pastırma pişirin.
 5. Bir tür protein salatası yapın: ton balığı, tavuk veya yumurta.
 6. Salatalarda, garnitürlerde vb. Kullanmak için kahverengi pirinç veya kinoa yapın.
 7. Bir gecelik paket yemek için plan yapın.

Yemek planlaması karmaşık veya stresli olmak zorunda değildir ve saçınızı yolmak istemenize neden olmamalıdır. Unutmayın, evde basit bir yemek hazırlamak, hemen hemen her zaman bir fast food restoranından aldığınızdan daha sağlıklıdır. Her hafta birkaç öğün planlamak ve hazırlamakla başlayın, ardından yemek planlama uzmanı olana kadar yavaşça daha fazlasını ekleyin!

Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli