Çikolata Parçacıklı Kurabiye

Çikolata Parçacıklı Kurabiye
avatar Yemek Tarifleri
5702 okunma

Çikolata parçacıklı kurabiye de beş çaylarının olmazsa olmaz atıştırmalıkları arasında yerini almaya devam etmektedir. Özellikle de gün içerisinde sık sık misafir ağırlayan ve çocuğu olan ev sahiplerinin yapmayı tercih ettiği en kolay tatlı tariflerinden bir tanesi de çikolata parçacıklı kurabiye olarak bilinmektedir. Bu tatlının, pratik ve az malzemeli olması da sık yapılmasına sebep olan etkenler arasında yerini alır.

Çikolata Parçacıklı Kurabiye Yapmak İçin Kullanılan Malzemeler

Çikolata parçacıklı kurabiye yapmak için kullanılan malzemeler, her evde bulunan ürünlerdir. Bu sayede, tatlının ekstra bir malzeme alınmadan pratik bir şekilde yapılması da mümkün olacaktır. Çikolata parçacıklı kurabiye yapımında kullanılan malzemeler, şu şekilde sıralanmaktadır;

 • 200 gram margarin ya da tereyağı
 • 3 su bardağı kadar beyaz un
 • 1 paketten bir çimdik daha fazla şekerli vanilin
 • 1 paketten bir çimdik daha fazla kabartma tozu
 • 1,5 su bardağı pudra şekeri
 • 2 adet yumurta
 • 2 su bardağı damla çikolata tanecikleri

Çikolata Parçacıklı Kurabiye Yapılışı

Çikolata parçacıklı kurabiye yapılışı, beş çayına yapılabilecek olan en güzel tatlı alternatifleri arasında yer almaktadır. Kurabiye, yapımı en kolay tatlı tariflerinden bir tanesi olmakla birlikte; çikolata ile birleştirilmesi halinde, muhteşem bir lezzet elde edilmesine de yardımcı olmaktadır. Herkes tarafından sevilen çikolata parçacıklı kurabiye yapılırken, uygulanması gereken adımlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Öncelikli olarak; oda sıcaklığında hazırlanmış olan tereyağı ya da margarin ile önceden hazırlamış olduğunuz pudra şekerini birbiri ile karışacak şekilde harmanlamanız gerekmektedir.
 • Margarin ve pudra şekeri birleşimini tamamlamanız ardından yapmanız gereken işlem ise; karışımın içerisine yumurta eklemek olacaktır.
 • Daha sonra ise; unun azar azar eklenerek karıştırılmaya başlanması gerekmektedir.
 • Unun eklenmesinin ardından ise; kabartma tozu ve şekerli vanilin eklenmesi gerekecektir.
 • Tüm bu malzemelerin birbirleri ile çok iyi bir şekilde karıştığından emin olduysanız, çikolata parçacıklarını da hamurun her yerine dağılacak şekilde eklemeniz ve karıştırmanız çok önemlidir.
 • Bu işlemler tamamlandıktan sonra; hamuru elinizle yuvarlayarak küçük parçalar haline getirmeniz ve daha önceden en az 180 derece ısıtılmış fırına koymanız gerekmektedir. Bu sayede, kurabiyeniz mükemmel bir şekilde pişecektir.

Yeni ve farklı Yemek Tarifi taleplerinizi yorum bölümünden bizlere bildirebilirsiniz.

Çikolata Parçacıklı Kurabiye Ne Kadar Sürede Hazırlanır?

Çikolata parçacıklı kurabiye hazırlanma süresi de söz konusu tatlıyı yapmak isteyen ev sahipleri tarafından merak edilen bir konudur. Çikolata parçacıklı kurabiyenin yapılması için; yalnızca yarım saat ayırmanız yeterli olacaktı. 15 dakika içerisinde hamuru yoğurmanız ve kalan 15 dakikada da kurabiyeyi pişirmeniz mümkündür.

Çikolata Parçacıklı Kurabiye
Çikolata Parçacıklı Kurabiye

Çikolata Parçacıklı Kurabiye İle Ne Gider?

Çikolata parçacıklı kurabiyeye eşlik eden besinler arasında; hiç kuşkusuz çay ve süt gibi sıvılar vardır. Çay saatlerinde, çikolata parçacıklı kurabiyenin en sık tüketilen besinlerden bir tanesi olduğu bilinmektedir. Bununla beraber, çikolata parçacıklı kurabiyenin; sütle de sık sık tüketilmeye devam ettiği de verilen bilgiler arasındadır. Fakat tercih, tabii ki size kalmıştır.

Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli