9 Aylık Bebek Yemekleri Tarifleri

9 Aylık Bebek Yemekleri Tarifleri
avatar Yemek Tarifleri
5240 okunma

9 aylık bebek yemek tarifleri içerisinde özellikle sebzelere ağırlık verilmesi bebeklerin daha sağlıklı olarak gelişim göstermelerine yardımcı olurken artık daha katı besinleri tüketmeye hazır hale gelen bebekler için mutlaka ha kullanan yemeklerin içerisine iri parçalı ancak bebeklerin yiyebileceği kadar iri olan malzemeler hem diş hem de çene sağlığının gelişmesi hem de bağırsak ve mide sistemlerinin daha iyi gelişmesi için oldukça önemlidir.

8 ay ve üzeri yani 9 aylık bebeklerin tüketebileceği yemekler içerisinde kıymalı karnabahar yemeği yer almaktadır.

Bilindiği üzere sebzeler çocuklar tarafından beğenilerek tüketilen besinler olmasa da oldukça sağlıklı olmaları nedeniyle içerisine kıyma atarak bebeklerin daha severek tüketmeleri sağlanabilir.

Diş gelişimi başlamış veya tamamlanmış olan bebekler için tarifin iri halde bırakılması oldukça önemli olup diş gelişimi tam olarak başlamamış veya tamamlanmamış bebekler için blender veya çatal yardımı ile püre haline getirilerek de tüketilebilir.

Kıymalı Karnabahar Yemeği Malzemeler

Kıymalı karnabahar yemeği malzemeler listesi içerisinde yer alan ürünler şöyle sıralanabilir;

 • 2 ve 3 çiçek karnabahar
 • 1 çorba kaşığı kara bulgur
 • 1 orta boy domates rendesi
 • 1/4 soğan
 • 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı
 • 3 parmak kadar çift çekilmiş dana kıyma
 • Yarım çay kaşığı kimyon
 • 1 diş sarımsak

Bu tarifimiz de ilginizi çekebilir: Farklı Kurabiye Tarifi

Kıymalı Karnabahar Yemeği Nasıl Yapılır?

Kıymalı karnabahar yemeği nasıl yapılır? Diye araştırmakta olan annelerimiz için tarifin adım adım yapım aşamaları şöyledir.

 1. Adım: İlk olarak 1/4 soğanı ve 1 diş sarımsağı oldukça ince doğrayıp su ile sotelemeniz ve acısını almanız gerekmektedir.
 2. Adım: Daha sonra domates rendesini veya evde yapmış olduğunuz domates sosunu soğan ve sarımsağın üzerine ilave etmeniz gerekmektedir.
 3. Adım: Ardından karnabaharları oldukça ufak doğramanız ve kara bulgurlar ile birlikte diğer malzemelere ilave etmelisiniz.
 4. Adım: Bu işlemler tamamlandıktan sonra ise buzluktan çıkarmış olduğunuz kıymayı çok az bir süre kısık ateşte az su da kaynatın ve içerisinde kimyonu ilave edin.
 5. Adım: Ardından tüm malzemeleri ocağa alarak kaynatmaya başlayın.
 6. Adım: Tüm malzemeler pişmeye yakın önceden pişirmiş olduğunuz kıymayı ve zeytin yağını da yemeğe ilave edip 5 dakika daha kaynatın.

Böylece yemeğiniz hazır hale gelmiş olur ve ılınınca bebeğinizi besleyebilirsiniz.

9 Aylık Bebek Yemekleri Tarifleri

Kıymalı Karnabahar Yemeğinin Yanına 9 Aylık Bebeğe Başka Ne Verilebilir?

Sade sebze yemeği yemekten hoşlanmayan bebekler için genellikle anneleri kıymalı karnabahar yemeğini yedirmek işte biraz zorlanabilir. Bu durumda kıymalı karnabahar yemeğinin yanına 9 aylık bebeğe başka ne verilebilir? Diye merak edenler için 1 kâse yoğurt oldukça besleyici ve lezzetli olacağını söylemek mümkündür.

Kıymalı Karnabahar Yemeği Kaç Dakikada Yapılır?

Kıymalı karnabahar yemeği kaç dakikada yapılır? Diye merak edenler için bu yemek için hazırlama süresi 10 dakika pişirme süresi ise 20 dakika olarak belirlenmiş olup toplamda 30 dakikada hazır hale gelmektedir.

Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli