Hatay Usulü Döner Sosu Tarifi

Hatay Sosu Tarifi
avatar Yemek Tarifleri
6168 okunma

Hatay sosu tarifi, özellikle de et yemeklerini seven kişiler tarafından sıklıkla araştırılır. Hatay sosunun en sık kullanıldığı yemek ise; hiç kuşkusuz tavuk dönerdir. Fakat salça yerine, Hatay sosu kullanarak yapabileceğiniz birden fazla farklı yemek türü vardır. Hatay sosu, evde olan malzemeler ile kolaylıkla hazırlanabilen bir tarif olduğu için; birçok kişi tarafından sıklıkla tüketilmeye devam eder.

Hatay Sosu Tarifi İçin Kullanılan Malzemeler

Hatay sosu tarifi için kullanılan malzemeler, neredeyse her evde hazır halde bulunmaktadır. Bu nedenle, ekstra bir malzeme kullanmanıza kesinlikle gerek yoktur. Fakat Hatay sosunu kullanmak için, farklı besinlerden yardım alabilirsiniz. Ancak, birçok kişinin kış gelmeden; Hatay sosu hazırlayarak kış aylarında kullandığı bilinmektedir. Herkes tarafından sevilen Hatay sosunu hazırlarken kullanmanız gereken malzemeler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Mikser
 • Şeker
 • Domates
 • Salça
 • Sarımsak

Bu tarifimiz de ilginizi çekebilir: Büyük Tepside Kek Tarifi

Hatay Sosu Yapılışı

Hatay sosu yapılışı, sanıldığından daha meşakkatlidir. Bunun sebebi ise; kıvam almasının zor olmasından kaynaklanır. Ancak bütün malzemeleri eşit miktarda kullanırsanız, kısa süre içerisinde sosunuzun kıvam alacağından emin olabilirsiniz. Hatay sosu yaparken dikkat etmeniz gereken adımlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Öncelikli olarak, domatesleri doğramanız fakat suyunu dökmemeniz gerekecektir.
 • Daha sonra ise; geniş bir tencerenin içerisine; şeker, domates ve domates suyu, salça ve sarımsak eklemeniz gerekecektir. İyice pişene kadar malzemeleri karıştırmanız çok önemlidir.
 • Tencerenin içerisindeki domatesler, suyunu bıraktıktan sonra ise; normal su eklemesi yapabilirsiniz.
 • Domatesler tencerenin içerisinde pişmeye devam ettikçe; ezilecek bir hal alacaktır. Bu kıvamı elde ettikten sonra ise; mikser yordamı ile, domatesi daha küçük parçalar haline  getirebilirsiniz.
 • Hatay sosu yapmak için; bütün malzemeleri göz kararı bir şekilde kullanabilirsiniz. Sosunuzun ne kadar fazla olmasını istiyorsanız; o kadar çok malzeme kullanmanız da çok önemli bir husustur.

Hatay Sosu Püf Noktası

Hatay sosu püf noktası, sosun orijinalini yapabilmeniz için çok önemlidir. Hatay sosu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise; şeker ve sarımsak uyumunu güzel yakalamaktır. Özellikle de sos çok şekerli olursa, yenecek bir hal almaz. Bu nedenle, sosu az şekerli yapmanız gerekecektir. Şekeri fazla kaçırmanız durumunda ise; ekstra domates ya da sarımsak eklemesi yapabilirsiniz. Fakat durumu böyle çözemiyorsanız, bir fiske tuz dökebilirsiniz.

Hatay Sosu Tarifi
Hatay Sosu Tarifi

Hatay Sosu Ne Kadar Sürede Yapılır?

Hatay sosu yapılış süresi, oldukça kısadır. Bütün malzemeleri hazırladıysanız; en fazla 20 dakika içerisinde sosu hazırlamanız mümkün olacaktır. Bu 20 dakika ise; pişme süresini kapsamaktadır. Bu nedenle, sosun altını fazla açmadan yavaş yavaş pişmesini beklemelisiniz.

Hatay Sosuyla Ne Tüketilir?

Hatay sosu ile tüketilen yemek söz konusu olduğu zaman; ilk akıllara gelen seçenek tavuk dönerdir. Tavuk dürüm içerisine bir hayli yakışan Hatay sosu, kahvaltı sofralarının da olmazsa olmazıdır.

Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli