Hatay Yemek Kültürü

Hatay Yemek Kültürü
avatar admin
8470 okunma

Hatay ili yemek kültürü bilinen tarihi ve tarihinde yer alan ırklar sayesinde çokça zenginleşmiştir. Hatay mutfak kültürü ülkemizin ve diğer ülkelerin mutfak kültürlerinden faydalanarak zengin bir liste oluşturmuştur. Bu listenin içerisinde meze çeşitleri, zeytinyağı, bolca sebze kullanımı, meşhur tatlılar ve tabii ki et yemekleri giriyor.

Hatay mutfağı en eski mutfaklardan biri olduğundan içinde hem ilk defa duyacağınız hem de bildiğiniz ama Hatay iline özgü yapılışı olan yemeklerde göreceksiniz. Bu yemeklerden bazılarına beraber göz atalım.

SÜRK: Hatay insanlarının kahvaltı sofralarında yerini alan malzemelerin kurutularak yapıldığı bir peynir çeşididir. Yapıldığı an tüketilmesi dışında bekletilip küflendiğinde de tercih edilebilir.

ORUK: İçli köftenin Hatay ilinde aldığı addır. Diğer yörelerden biraz farklı yapılır. Hamuruna farklı malzeme eklenir ve kızartarak servis edilmesi tercih edilir.

HAYTALI: İsmini keşfedildiği köyden alan unlu tatlının, dondurmanın ve tatlıya pembe rengi veren gül suyunun birleşimi ile oluşmuş Arap kültüründen gelen lezzetlerden bir tanesidir.

HUMUS: Hatay ili yemek kültürüne yine Arap yemek kültüründen gelen leziz yiyeceklerden bir tanesi de meze çeşitleri içinde en çok bilinen humustur.

KAYTAZ BÖREĞİ: Hatay mutfağının leziz yemeklerinden bir tanesi. Dışı çıtır şeklinde ve görüntüsü lahmacun türüne benzetilen bu yemek evlerde kolaylıkla yapılabilir.

YUMURTA ÖCCESİ: Evde kolay yapılabilecek, kahvaltılıklara eşlik eden lezzetli bir atıştırmalıktır.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli