Trabzon Yemek Kültürü

Trabzon Yemek Kültürü
avatar admin
5202 okunma

Yemek kültürü çeşitli ve bilinen illerden biri de Doğu Karadeniz bölgesinde ki Trabzon ilidir. Sert iklime sahip Trabzon ilinde yemek kültüründe yerini alan tarım, balıkçılık ve hayvancılık vardır.

Trabzon ilinin bilinen hamsi yemeklerinin yanında, zengin bitki örtüsüne sahip olması nedeniyle yemek kültüründe çokça sebze, meyve ve otlardan yararlanılır. Diğer yörelerde de yapılan Trabzon yemek kültürüne ait yemeklerin farklarından biri Trabzon şehrinde ki insanların yemekleri kısık ateşte uzun süre pişirmeleri ve bunu alışkanlık haline getirmeleridir.

Aynı zamanda Trabzon ili yemek kültüründe diğer kültürlerden biraz farklı olarak bolca tereyağı katılarak yemek yapılmaya da alışılmış olunması. Buna rağmen Trabzon iline ait yemeklerin pek ağır olmadığı söylenir. Şimdi Trabzon ili yemek kültüründe en çok bilinen ve tercih edilen yemeklerden bazılarına bakalım.

GOLİA: Karalahana ile yapılan içerisi çok zengin bir sulu yemektir. Muhtemelen lahana seven herkesin beğeneceği bir yemek olarak biliniyor.

KUYMAK: Mıhlama olarak da bilinen hepimizin bildiği ve severek en çok kahvaltılarda olmak üzere günün her öğünü tüketebileceğimiz, mısır ununun tereyağı ile kavrulması ile yapılan, Trabzon ilinin lezzetli yemeklerinden biridir.

HAMSİ YEMEKLERİ: Trabzon ilinin yemek kültürü deyince ilk akla gelen hamsi ve hamsi ile yapılan yemek çeşitleri. Trabzon ilinde hamsinin neredeyse her çeşidi hatta turşusu bile yapıldığı bilinir.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli