Kemikli Et Yemeği Tarifi

avatar admin
704 okunma

Yemeklere ayrı bir lezzet katan etin hangi kısmının kullanılması da yemeğin lezzetini arttıran bir faktördür. Bu faktörlerden biri de etin kemikli olmasıdır. Kemikli et yemeğin lezzet oranını ikiye katlamaktadır.

 Kemikli Et Yemeği Nasıl Pişirilir?

 Kemikli et yemeği birçok yöntemle yapılmaktadır. Kişinin damak zevkine göre düdüklü tencerede haşlama yapılabilir ya da çömleğe konularak fırına verilebilir. Bu yemek tarifi için kullanılan malzemeler pişirme yöntemine bağlı olarak farklılık göstermektedir.

 Düdüklü Tencerede Kemikli Et Yemeği

 Düdüklü tencerede pişirilecek olan kemikli et, soğuk su ile iyice yıkanmalıdır. Soğuk su ile yıkandıktan sonra düdüklü tencereye alınan kemikli etin üstüne zeytinyağı dökülür ve et bir müddet kızartılır. Kızartılma işleminin ardından ete küp küp doğranmış soğan eklenir. Kemikli et ve soğan kısık ateşte kızartılmaya bırakılır. Daha sonra üzerine isteğe bağlı şekilde patates, biber ve sarımsak eklenir.

 Bütün malzemeler tencereye eklendikten sonra son olarak baharatlar koyulur. Pişirme yöntemi haşlama şeklinde olduğu için konulacak olan baharatlar da bu doğrultuda olmalıdır. Haşlama için en ideal baharatlar karabiber, kekik ve kırmızıbiber baharatıdır.

 Kemikli Eti Çömlekte Pişirme

 Yemeğin başlı başına lezzetli olmasını sağlayan çömlek, kemikli et eklenen yemeği daha da lezzetli kılmaktadır. Kemikli et ile yapılacak olan çömlek yemeğine isteğe bağlı olarak malzemeler eklenebilmektedir.

 Çömlekte yapılan kemikli et yemeği çömleğin dibine halka halka doğranmış soğanlar koyularak başlar. Soğanlar koyulduktan sonra kemikli etler yerleştirilir. Kemikli etin üzerine baharat dökmek bu noktada önemlidir. Etin üstüne zeytinyağı ile karıştırılmış kuru kekik, karabiber, acı kırmızıbiber ve biraz da tuz koyulur. Bu karışım iyice kemikli etin her tarafına yaydırılır.  Kemikli etin her yanına yaydırılan baharat karışımından sonra yeşilbiber, patates, sarımsak da çömlekteki yerini alır. Etin üstüne yerleştirilen bu sebzelerden sonra halka halka doğranmış domatesler acı kırmızıbiber İLE biraz yoğrulur. Domatesler yoğrulduktan sonra çömleğin içindeki malzemelerin en üstüne dizilir. Son olarak da yemeğin içine biraz tuz ve su eklenir. Çömlek ıslatılmış yağlı fırın kağıdı ile sarılır. Yağlı kağıdın üzerine de alüminyum folyo kapatılır. Ve çömlek taş fırına gönderilir ya da evdeki fırına koyulur. Pişme süresi 2 saat sürmektedir.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli