Buzluktan Çıkan Kabak Yemeği Nasıl Pişirilir

avatar admin
659 okunma

Günümüzde artık yemek yapmak hem pratik hem de uzun zaman düşünmeye gerek kalmadan buzdolabına kıştan konulan yemekler yapılmakta. Bu ürünler ekseriyette patlıcan, kabak, bamya,

 ıspanak, pırasa gibi sebzeler kışlık yemek olarak dolaplarda yerini almakta. Pratik yemeklerin başında kabak yemeği gelmekte. Birçok platformda yemek tarifi aramalarında buzdolabına kıştan konulan ürünlerin pişirilmesi hakkında bilgiler araştırılmaktadır.

 Buzluğa Kabak Nasıl Konulur?

 Dolaba hazırlanacak olan kışlık kabaklar ince, taze olarak seçilir. Kabaklar yıkandıktan sonra küp küp doğranır. Daha sonra büyük tencerenin içerisine kabaklar konur. Kabakların tencerede kavrulması için yağ yerine domates kullanılarak kavrulur. Kabakların rengi hafif dönmeye başladığında biraz daha kavrulur ve ocağın altı kapatılır. Kabaklar büyük bir cam kasenin içerine alınarak, soğumaya bırakılır.

 Kavrulan kabaklar soğuduktan sonra kaç kişilik istenirse buzdolabı poşetlerine konularak derin dondurucuya yerleştirilir.

 Buzluğa Konulan Kabakların Muhafazası Nasıl Yapılır?

 Buzdolabına koymak istediğimiz besinler özellik, koku, muhafaza süresi gibi birçok faktör göz önüne alınarak muhafaza edilmeli. Sebzeler, etler, meyveler, kurabiyeler, ayrı ayrı gözlerde özelliklerine göre saklanmalıdır. Özellikle kabak hazırlandıktan sonra buzdolabının ayrı gözünde yerini almalıdır.

 Buzluktan Çıkan Kabak Yemeği Nasıl Pişirilir?

 Buzdolabında saklanan kabakların tencereden ziyade düdüklü tencere de pişirilmesi, pişme açısından ve de lezzet bakımından daha iyidir. Dondurulmuş gıdaların tencere de değil düdüklü tencerede suyunu salar salmaz pişirilmesi daha iyidir. Buzlukta saklanan sebzelerin tencere belli bir ısıya gelip kaynama derecesine gelmesi zaman alacağından sebzelerin bu zaman diliminde buzlarının çözülmesi nedeni ile ısı kaybı oluşması, sebzenin tekrar ısısının yükselmesi zaman alacağından bu zaman zarfında dolaptan çıkan kabaklar soğuk alması olarak bilinen içi sulu ve lezzetini suya bırakarak pişmede zorlanma ve taze olarak dolaba konulan çıtır çıtır kabakların lastiğimsi bir duruma gelmesi söz konusudur. Bu nedenle kabağın muhafazası dışında pişirilmesi de bir o kadar önemlidir.  Buzdolabına zamanında konulan kabaklar pişirilmek üzere buzdolabından çıkarılır. Düdüklü tenceremizin içerisine bir miktar sızma yağ konulur. Daha sonra bir soğan ince ince doğrandıktan sonra düdüklü tencereye atılır. Soğandan sonra isteğe göre küçük küçük sivri biber doğranır. Ocağa alınan düdüklü orta ateşe alınarak soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Pembeleşen soğanların içerisine bir yemek kaşığı domates salçası ilave edilir. Salça konulduktan sonra salça ile beraber soğan ve biberler biraz daha kavurulur. Kavrulan harcımızın içerine kabaklar da ilave edildikten sonra kabaklar karıştırılıp ezilmeden biraz su eklenip bir avuç kadar pirinç yıkanıp kabakların üzerine gezdirilir. Daha sonra düdüklü tencere kapatılıp 20 dakika kadar kısık ateşte pişirilir.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli