Dalak Yemeği Nasıl Pişirilir

avatar admin
627 okunma

Sakatat çeşitleri arasında en az tercih edilenlerden biri olan dalak, kansızlık sorunu gibi birçok hastalığa birebirdir. Yemek tarifi olarak adından sıkça söz edilmesi sebebiyle protein avcıları tarafından sıkça tercih edilir. Dalak yüzlerinden bir kısmı bir zarla kaplı olması sebebiyle dalağınızı pişirmeden önce bu zar temizleyip kazınmalıdır. Dalakta bulunan zar kısmının kazınması, dalağınızın daha kıvamında ve kolayca pişmesini sağlıyor.

 Genellikle tüketiciler tarafından dana dalağı tüketilir ve tıpkı ciğer gibi pişirilir. Dalak pişerken lezzet katmak isteyenler kişiye özel uygun baharatlar kullanılabilir. Dalak kavurması, ızgara ve kızartması isteğe bağlı olarak yapılabilir.

Sağlık problemi yaşamakta olan bireylerin sık sık dalak tüketmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çeşitli yöntemler ile pişen dalak çeşitlerinden en çok tercih edileni, ızgaradır. Elektrikli ızgara ateşinde pişebileceği gibi kömürde de pişebilir. Dalağınız ızgarada pişerken üstüne birkaç çizik atılır ve sonra ızgaraya konulur.

 Dalak Nasıl Pişirilir?

Keçi, koyun, dana gibi çeşitli hayvanlardan elde edilebilen dalak, yüksek oranda protein içerir. Dalak fiyatlarının oldukça ucuz olmasından sebeple en az ayda bir defa dalak tüketilmesi uzman doktorlar tarafından tavsiye edilir. Dalağı kavurma olarak tercih edecek olan bireylerin dalağı kuşbaşı olarak doğraması gerekir. Keskin ve ele yatkın bir bıçağın yardımıyla dış zar kısmı temizlenmelidir.

Dalağınızı kavurma yaparken içine isteğe bağlı yeşilbiber ve soğan atılabilmektedir. Bunların küçük bir şekilde doğranması sonucu ile görüntü kesinlikle bozulmamaktadır. Bu garnitürlerin pişme süreleri farklı olması sebebiyle, dalaktan önce olacak şekilde zeytinyağı ya da tereyağı ile renk değiştirene dek pişirilmelidir. Dalağınız suyunu çekene dek pişirildikten sonra sırasıyla kavurma işlemi uygulanması gerekir. Dalak kırmızı etten farklı olduğu ve kırmızı ete göre çabuk piştiği unutulmaması gerekir.

 Kuzu Dalak-Dalak Kavurması Nasıl Pişer?  Dalağın dış zarı temizlenir ve daha sonra dalak sudan geçirilir. En kolay olan kuzu dalak tarifi, pul biberin ve karabiberin ile lezzeti ile lezzetlendirilen dalağı yağda üzerinde iyice pişirmedir. Dalak parçalara bölünür ve pişirilirse, diğer yöntemlere göre daha lezzetli ve daha yumuşak olmaktadır. Dalak tuzu hemen atılmaması gerekir. Tuzu pişmeye yakın tuzu koyulmalıdır. Dalağınızı kavururken, ocağın en kısık ateşte olmasına dikkat etmeniz gerekir. Dalağınızın bir tarafı daha kalın, diğer tarafı daha ince olduğundan kalın olan tarafının ikiye bölünmesi lazımdır.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli