Güveçte Et Tarifi

Güveçte Et Tarifi
avatar admin
6778 okunma

Malzemeler

350 gram daha kuşbaşı

10 adet arpacık soğan, 5 adet sarımsak, 5 adet yeşil sivri biber, 2 adet domates

60 ml zeytinyağı, 30 gram tereyağı

30 gram domates salçası, 30 gram biber salçası ve 100 ml sıcak su

10 gram tuz, 10 gram karabiber, 20 gram kekik, 10 gram kimyon, 10 gram kırmızı toz biber

Güveçte Et Yemeği Nasıl Pişirilir?

Bu yemek tarifi için öncelikle granit veya döküm tencere içerisine zeytinyağı alınır ve kızdırılır. Kızan yağ içerisine kuşbaşı etler ilave edilip kavurulur. Bu aşamada etlerin pişmesi beklenmez sadece mühürlenir.

Mühürlenen etlere arpacık soğanlar ilave edilir ve kavrulur. Soğanlar fazla ölmeden orta boy doğranan biberler eklenir, karıştırılır ve iri doğranmış domatesler ilave edilir. Eklenen malzemeler birbirine karıştığında soyulan ve rendelenen sarımsaklar ilave edilir. Bir kase içerisinde domates ve biber salçası karıştırılıp sıcak su ile açılır. Kıvamı açılan salça ve kalan sıcak su tencereye ilave edilir, karıştırılır.

Suyunu çekmeye başlayan yemeğe tuz, karabiber, kekik, kimyon ve kırmızı toz biber eklenir. Tüm baharatlarla karışan yemek 10 dakika kadar daha pişirilir. Fırın 180 dereceye ayarlanır ve önceden ısıtılır. Fırına girecek olan güveçlerin önceden tozu alınır ve tereyağı ile yağlanır. Bu aşamada tereyağının sadece yarısı kullanılır. Tencerede suyunu çeken yemek güveçlere dağıtılır. Güveçlerin ağzı tamamen doldurulmamalıdır.

Eşit bir şekilde pay edildikten sonra güveçlerin üzerine kalan tereyağı paylaştırılır. İsteğe göre kaşar rendesi ilave edilebilir. Bir alüminyum folyo yardımıyla güveçlerin ağzı kapatılır. 180 derece önceden ısıtılmış fırında 25 dakika kadar pişirilir. Daha önce bir pişme işlemi uygulandığından bu süre yeterli olacaktır. Fırından çıkan güveçlerin ağzı açılır ve üzerine kekik eklemesi yapılarak servis edilir.

Güveç Yemeğinin Avantajları Nelerdir?

Çok pratik ve zahmetsiz hazırlanan bir yemektir. İçerisinde kullanılan malzemeler uzun işlemler görmeden hazırlanır. Normal tava yemeklerine nazaran çok daha lezzetlidir. Bazı dana etleri pişirme ve kesme şekillerine göre çok sert olabilmektedir. Güveçte pişirildiği takdirde bu sertlik ortadan kalkmaktadır. Ağızda dağılan, çok yumuşak ve lezzetli bir et yemeğine dönüşmektedir.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli