Afyonkarahisar Yemek Kültürü

Afyonkarahisar Yemek Kültürü
avatar admin
2734 okunma

Afyonkarahisar ülkemizin diğer illeri gibi önemli ve merak uyandırıcı bir tarihe sahiptir. Bu da günümüzde her bakımdan, özellikle yemek kültürü bakımından oldukça zengin olmasını sağlıyor. Afyonkarahisar yemek kültürü, yemekleri popüler olan, sevilen ve adları duyulan şehirlerimizin ilk sıralarında yer alıyor.

Afyonkarahisar şehrinde insanların en çok hayvancılıkla uğraşmasından dolayı Afyonkarahisar yemek kültüründe en bilinen ve sevilen yiyecek ürettikleri sucuk, taze kaymak ve et yemekleridir.

Bunun yanında Afyonkarahisar yemek kültüründe çokça hamur işleri de yer alır. Afyonkarahisar yemek kültürü pek çok ilimiz gibi kültürleri birleştirmiş ve ortak bir mutfak oluşmasını sağlamıştır. Afyonkarahisar yemek kültüründe en çok adı geçen yemeklerden bazılarına beraber bakalım.

HAŞHAŞLI PİDE: Bu pide Afyonkarahisar yemek kültürünün haşhaşlı yiyeceklerinden sadece birisidir. Yapısı çıtır olur ve malzemeleri basittir. Misafir ortamında çayın yanına iyi gidecek lezzetlerden biridir.

AĞZI AÇIK: Afyonkarahisar yemek kültüründe sevilen ve tercih edilen bir diğer hamur işidir. Yapımında hamur kat kat açılır ve yapılan hamur işinin ağızı açık bırakılarak güzel bir görüntü verilir. Farklı çeşitleri de yapılabilir.

AFYON KEBABI: Afyonkarahisar şehrinde insanların bayramlarda, misafirin olduğu günlerde tercih ettiği, yapılışı kendine has bir kebap çeşididir. Afyon kebabında etler pide üzerine yerleştirilerek tabak süslenir ve o şekilde servis edilir.

ÇULLAMA KÖFTE: Afyonkarahisar yemek kültüründe en çok düğünlerde tercih edilen oldukça doyurucu ve lezzetli bir köfte çeşididir.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli