Dana Kaburga Tarifi

avatar Yemek Tarifleri
672 okunma

Dana kaburga tarifi, özellikle de davet sofralarının vazgeçilmez olan ana yemekleri arasında yerini almaya devam etmektedir. Lezzet bakımından olduğu gibi, besin değeri açısından da çok yüksek değerlere sahip olan dana kaburga; birçok farklı şekilde yapılmaya devam edebilir. Fakat genel olarak, kaburganın sade ve az soslu bir biçimde yapılması önerilmektedir. Bu sayede, et tadı daha fazla geleceği gibi; besin değerleri de fazla olacak ve vitamin alma oranınız yükselecektir.

Bu tarifimiz de ilginizi çekebilir: Büyük Tepside Kek Tarifi

Dana Kaburga İçin Kullanılan Malzemeler

Dana kaburga için kullanılan malzemeler, oldukça azdır. Bunun sebebi ise; uzmanların, kaburgayı sade ve sossuz bir şekilde önermesinden kaynaklanmaktadır. Fakat siz de isteğinize bağlı olarak; kaburganızı farklı soslarla yapmayı deneyebilirsiniz. Klasik bir dana kaburga yemeğinde kullanılan malzemeler ise, şu şekilde sıralanmaktadır;

 • 3 kg dana kaburga (daha az da olabilir isteğinize bağlıdır)
 • 5 yemek kaşığı kadar zeytinyağ (zeytinyağın doğal olması yemeğe lezzet katacaktır)
 • 2 tatlı kaşığı kadar doğal deniz tuzu
 • 6 ya da 7 dal kadar taze kekik kullanılmalıdır (yoksa toz kekik de kullanılabilir)
 • Alüminyum folyo ya da yağlı kağıt (yağlı kağıt kullanılması tercih edilir)
 • 8 adet dana yağı kullanılmalıdır

Dana Kaburga Yapılışı

Dana kaburga yapılışı açısından zor sanılan yemekler arasında olsa da en zahmetsiz et yemekleri arasında yer alır. Üstelik, dana kaburgayı kendi zevkinize göre pişirmeniz de mümkündür. Az pişmiş seviyorsanız az pişirip, çok pişmiş seviyorsanız ise; daha fazla pişirerek kaburga tüketebilirsiniz. Aynı durum orta pişmiş derecede de geçerli olacaktır. Dana kaburga yapmak isteyen kişilerin, uygulaması gereken adımlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Öncelikli olarak; dana kaburganın, tavada kızdıracağınız doğal zeytinyağ içerisinde mühürlenmesi gerekecektir.
 • Dana kaburganın her iki yüzünü de iyice pişirmeniz gerekecektir. Bu işlemi gerçekleştirirken; zeytinyağın iyice kızdığından emin olmanız da çok önemlidir.
 • Mühürleme işlemini tamamlandığınız, kaburganın üzerine ise; kekik ve tuzu eklemeniz gerekecektir.
 • Daha sonra ise; dana yağını, kaburganın etrafını tam anlamıyla kapatacak şekilde; yerleştirmeniz gerekmektedir.
 • Tüm bu işlemlerin tamamlanmasının ardından ise; dana kaburgayı, tepsinin üzerine yerleştirmeniz ve üzerini kapatmanız gerekecektir.
 • Dana kaburga pişirmek için; fırını önceden, 200 derece ısıtmanız çok önemlidir.

Dana Kaburga Hazırlanma Süresi

Dana kaburga hazırlanma süresi, yaklaşık olarak 10 dakika olsa da pişme süresi biraz uzundur. Yaklaşık olarak 90 dakika boyunca, yüksek ateşte pişmesi gerekmektedir. Fakat kaburgalarınızın fazla pişmiş olmasını istemiyorsanız, bu süreyi azaltmanız mümkündür.

Dana Kaburga Püf Noktası

Dana kaburga püf noktası, tamamen et yapısı ile alakalıdır. Özellikle de eti taze et satan bir kasaptan almanız çok önemlidir. Dana kaburgaya lezzet katan en önemli husus ise; hayvan yağıdır.

Dana Kaburga İle Ne Yenir?

Dana kaburga ile ne yenir? Diye merak ediyorsanız, bu yemeğe en çok yakışacak olan alternatiflerin; patates püresi ya da pirinç pilavı olduğunu bilmenizde de fayda vardır.

Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli