Etsiz Nohut Yemeği Tarifi

Etsiz Nohut Yemeği Tarifi
avatar admin
4296 okunma

Nohutu geceden ıslatarak bir gün beklemeye gerek yoktur. Hızlı bir şekilde pişirme yöntemlerinden biri de düdüklü tencere ile yapılmasıdır. 1 kilo nohut yıkanarak düdüklü tencereye atılır. Ve ocakta kısık ateşte pişirilmeye bırakılır. Ardından nohutlar pişerken geri kalan malzemeler yıkanarak ufak ufak doğranır. 1 kilo yapımı için yemek tarifi malzemeleri aşağıdadır:

Nohut Yemeği İçin Gerekli Malzemeler

2 adet orta büyüklükte soğan
1 adet kırmızıbiber
1 adet yeşilbiber
1 adet havuç
1 yemek kaşığı domates salçası (isteğe bağlı artırılabilir)
1 yemek kaşığı toz biber
pul biber, tuz, kimyon

Nohudun Düdüklü de Kalma Süresi

Nohutlar ufak ürünler olduğu için sıcak su birlikte kısık ateşte ki düdüklü tencerede yaklaşık 20-30 dakika kadar pişmelidir. Düdüklü tencere 30 dakika sonunda açılarak kontrol edilmeli eğer istenilen yumuşaklık elde edilmemiş ise isteğe bağlı olarak tekrar 10 dakika daha pişirilebilir. Nohut pişerken diğer malzemeler doğranarak hazırlanır.

Nefis Nohut Yemeği Tarifi

1 adet soğanımızı doğrama tezgahında ufak parçalar halinde kesiyoruz. Ardından derin bir tencereye biraz ay çiçek yağı alıp kısık ateşte yağımızı kızdırıyoruz. Ve ufak olarak doğradığımız soğanımızı tencereye katıyoruz. Üzerine biberleri ve havucu da katarak biraz kavuruyoruz. Havuç biraz tatlı bir tat vermesini sağlayacaktır.1 yemek kaşığı domates salçasını da ilave ediyoruz. Ardından düdüklü tencerede pişen nohutları da ilave ederek karıştırıyoruz. Tuz, pul biber, toz biber ve isteğe bağlı kimyon da ilave edilerek biraz daha karıştırılır. Ve üzerine kaynar su ilave edilerek 45 dakika kadar kısık ateşte pişirilmeye bırakılır.

İsteğe bağlı olarak nohut üzeri için ( acı sevenler için ) kızgın acı bir yağ da çok az ilave edilebilir. Bunun için öncelikli olarak ufak bir tavaya bir miktar sıvı yağ ilave ediyoruz. Ve ocakta orta ateşte yağın kızmasını bekliyoruz. Ardından kızan yağa bir yemek kaşığı kadar pul biber katıyoruz. Ve yağ ile birlikte rengi çıkıncaya kadar kısık ateşte ocakta 5 dakika kadar pişiriyoruz.

Son olarak 45 dakika kadar pişen nohudu kontrol ediyoruz. Ve ocağın altını kapatıp servis ediyoruz.( yapılan acı sos acı sevenler için nohut ocaktan alındıktan sonra üzerine ilave edilir)

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli