Havuç Yemeği Nasıl Yapılır

avatar admin
657 okunma

Zeytinyağlılar denilince akla ilk sarma, kereviz, barbunya pilaki gelir. Ama havucu zeytinyağlı yapmak lezzetine lezzet katar. Havucun içinde çeşitli vitaminlerle birlikte kalsiyum vardır. Dolayısıyla sağlık açısından önemli bir besindir. Özellikle göz ve kemik sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Havucun sağlığa faydalı bir sebze oluşu sofralarımızda sıkça görülmesi açısından yeterli bir sebeptir.

 Ara öğün olarak rahatlıkla tüketilir. Tercihe göre sıcak veya soğuk servis edilir. Aşağıdaki malzeme listesi 4 kişilik porsiyon ölçülerine göre verilmiştir. 4 kişi ve üzeri kalabalık sofralar için ölçülere ekleme yapılır.

 Malzeme Listesi

7 adet havuç

2 adet orta boy soğan

Yarım çay bardağı pirinç

Yarım çay bardağı zeytinyağı

1 adet limonun suyu

2 su bardağı sıcak su

1 çay kaşığı tuz ( yetmezse ilave edilir )

Pratik bir yemek tarifi olan havucun yapılışı aşağıda belirtilmiştir. Kolay hazırlanışı zaman kaybını önler. Bu yüzden açlığa dayanamayanlar tarafından oldukça sevilir. Yapılışı için gereken malzemelere de her zaman rahatlıkla ulaşılabilir.

 Hazırlanışı

Tencereye sıvı yağ dökülür ve kızdırılır. Soğanlar doğranır. Doğranan soğanlar kızdırılan yağda kavrulur.

Havuçlar soyulur. Soyulan havuçlar doğranır. Soğana eklenip karıştırılır. Tam pişmeden ocaktan alınır. Yani havuçlar biraz diri kalır. Tam yumuşama gerçekleşmesi önlenir.

Pirinçler yıkanır ve süzgeçten geçirilir. Tencereye eklenir. Tuz ve limon suyu ilave edilir. 2 su bardağı sıcak su dökülür. Yine kısık ateşte pirinç ile havucun tamamen yumuşayana kadar pişmesi sağlanır.

Sebzelerle İlgili Püf Noktalar

 Havuçlar ilave su eklemeden kendi suyunda haşlanır. Ocak kısık ateşte bırakılır ve tencerenin kapağı kapatılır. Böylece yanmadan kendi suyuyla haşlanması sağlanır. Kendi suyuyla haşlanmasına özen gösterilir. Çünkü sebzeler kendi suyunda haşlamaya bırakılırsa her zaman daha lezzetli olur. Ayrıca içindeki vitaminlerin faydası daha çok görülür. Besin değeri kaybolmamış olur.  Yiyecekler sadece günü idare etmelik değildir. Karın doyurmalık değildir. En azami şekilde faydalanmak gereklidir. Bu yüzden ‘hangi yiyecek ne için tüketilmelidir?’ şeklinde araştırmalar yapılır. Yapılan araştırmalar neticesinde yeteri miktarda her besinden vücudun gereksinimi karşılanır. Vücut direnci arttırılır. Eğer vücut direnci azalırsa hastalıklara davetiye çıkarmış oluruz. Unutulmamalıdır ki sağlığımız en kıymetli hazinemizdir.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli