Japon Yemeği Natto Nasıl Yapılır

avatar admin
659 okunma

Natto en başında Çin’de bulunmuş bir yemek tarifi olsa da günümüzde Japon mutfağı ile özdeşlemiş bir süper gıdadır. Soya fasulyesinin fermente edilmesiyle elde edilen bu gıda yapışkan görüntüsü ve kimilerince kötü kokusu sebebiyle genelde ilk başta çok sevilen bir yemek olmasa da içerisindeki zengin besin kaynağı ve lezzetli tadıyla dünya genelinde birçok kişinin favori yemeği olmayı başarmıştır. Diğer çoğu Japon mutfağına ait yemek gibi Natto’da sadece tadıyla değil vücuda olan sayısız yararıyla da ön plana çıkan bir yemektir.

 Natto’nun içinde çokça lif, protein ve demir bulunur. Bunların yanında günlük ihtiyacı karşılamaya yetecek kadar K vitamini ile B6 ve E vitaminine de ev sahipliği yapar. Tüm bu içeriği sayesinde Natto yiyenler daha genç görünüp daha genç hissederken, tansiyon, aşırı kilo, osteoporoz gibi hastalıklardan da korunmaktadırlar. Faydaları saymakla bitmeyecek bu Japon mucizesinin yapılışı da bir o kadar basittir.

 Natto Yemek Tarifi?

 Natto için gerekli malzemeler;

 -700 gram soya fasulyesi

 -Su

 -Natto paketi veya Natto başlangıç paketi

 -Büyük bir tencere

 Yapılışı;

 1- Soya fasulyesini su ile güzelce yıkayıp hazırladığınız tencereye koyun.

 2- Fasulyeler suyun altında kalacak şekilde tencereyi su ile doldurun ve 9-12 saat ila bir gece boyunca bekletin.

 3- Yeterince bekledikten sonra fasulyeleri süzün, su takviye edin ve 9 saat kadar kaynatın. Eğer bu pişirme süresi sizin için uzunsa düdüklü tencere kullanarak 45 dakika kadar aynı işlemi yapmanızda yeterli olacaktır.

 4- Pişmiş fasulyeleri süzdükten sonra fırında kullanıma uygun temiz bir kaba koyun.

 5- Natto başlangıç paketinin üzerinde bulunan talimatlara dikkatlice uyarak paket içeriğini soya fasulyelerine ekleyin. Eğer başlangıç paketiniz yoksa marketten alınmış Natto’yu haşlanmış soya fasulyelerinize ekleyerek de aynı işlemi yapabilirsiniz.

 6- Temiz bir kaşık yardımıyla hepsini karıştırın ve elinizdeki tüm haşlanmış soya fasulyesinin karışım ile temas etmesini sağlayın.

 7- Kabın kapağını kapatıp, 37.8°C sıcaklıkta 22-24 saat mayalanması için dikkatlice fırına koyun.

 8- Fırından çıkardıktan sonra bir kaç saat soğutup Natto’yu yemeden önce 24 saat beklemesi için buzdolabına bırakın.  Not: Genelde Natto için buzdolabında ideal bekleme süresi 24-96 saat kadardır ancak bu kadar beklemek istemez denemek isterseniz 3 saat sonra az miktarda tadına bakabilirsiniz.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli