8 – 9 Aylık Bebek Yemek Tarifleri

8 - 9 Aylık Bebek Yemek Tarifleri
avatar Yemek Tarifleri
6181 okunma

8- 9 Aylık Bebek Yemek Tarifleri – Altıncı aydan itibaren katı gıdaya geçen bebekler özellikle bu dönemlerde aldıkları besinlerin oldukça besleyici ürünler olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle bu dönemde anneler bebeklerinin hem sıvı hem de besleyici gıdaları tüketmesine özen göstermekte olup genellikle hazır gıda yerine ev yapımı gıdalara ağırlık verilmektedir.

8-9 aylık bebek yemek tarifleri içerisinde birçok farklı yemek tarifi bulunmakta olup özellikle çorba türü gıdalar daha çok tercih edilmektedir. Çorbalar özellikle sıvı gıda olmaları sayesinde bebeklerin kabız olmasını önlediği gibi aynı zamanda besleyici olan tüm ürünleri aynı anda almasını da sağlamaktadır.

8 ay ve üstü bebekler için bebek yemek tarifleri alanında yer alan besleyici soğuk çorba tarifi ile bebeklerin doğru ve dengeli şekilde beslenmeleri sağlanabilir. Birazdan vereceğimiz malzemeler ile bebeğiniz için harika ve besleyici bir çorba yapabilirsiniz. 5 dakika hazırlama ve 5 dakika pişirme süresine sahip olan bu çorba oldukça lezzetli olmaktadır.

Besleyici Soğuk Çorba Malzemeler

8-9 aylık bebek yemek tarifleri içerisinde yer alan besleyici soğuk çorba malzemeler listesi içerisinde şunlar yer almaktadır;

 • 1 adet ufak kavanoz ev yapımı yoğurt
 • 2 çorba kaşığı haşlanmış kara buğday 
 • 2 çorba kaşığı haşlanmış nohut
 • 2 çorba kaşığı haşlanmış yeşil mercimek
 • Rendelenmiş yarım salatalık 
 • 1 çorba kaşığı Zeytinyağı
 • Rendelenmiş bir diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı kuru nane 

Bu tarifimiz de ilginizi çekebilir: Ispanaklı Kiş Tarifi

Besleyici Soğuk Çorba Nasıl Yapılır?

Besleyici soğuk çorba nasıl yapılır? Sorusu genellikle yeni anne olmuş ve bebeği 8 ayını doldurmuş anneler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Besleyici soğuk çorba yapımı için şu adımların takip edilmesi gerekmektedir;

 1. Bir tencere içerisinde ilk olarak 2 çorba kaşığı karabuğdayın az miktar su ile haşlayın.
 2. Aynı şekilde nohut ve yeşil mercimeği de ayrı bir tencere içerisinde haşlayarak çorbayı yapacağınız tencerenin içerisine haşladığınız malzemeleri alın.
 3. Daha sonra içine 2 su bardağı su ekleyerek 3 malzemeyi de aynı anda haşlanmaya devam edin.
 4. Haşlanan malzemeler soğuduktan sonra içerisine ev yapımı yoğurdu, rendelenmiş salatalığı ve bir çorba kaşığı kadar zeytinyağını ilave ederek karıştırın.
 5. Son olarak içerisine rendelenmiş sarımsağı ve 1 çay kaşığı kuru naneyi ekleyerek tarifi tamamlayabilirsiniz.
8 - 9 Aylık Bebek Yemek Tarifleri
8 – 9 Aylık Bebek Yemek Tarifleri

Besleyici Soğuk Çorba Kaç Dakikada Yapılır?

Besleyici soğuk çorba kaç dakikada yapılır? Diye merak edenler için çorbanın hazırlanma ve temelde pişirme süresi 5 dakika olsa da nohut, buğday ve yeşil mercimeğin her biri 20 dakika kadar haşlanmalıdır.

8 Aylık Bebek Yemek Listesi

8 aylık bebek yemek listesi içerisinde çorba, ev yapımı doğal yoğurt, balık veya kırmızı et yanı sıra patates, pirinç, havuç, kabak, brokoli gibi sebzelerin de çeşitli yemek tarifleri ile bebeklere ek gıda olarak verilmesi gerekmektedir.

Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli