İki Kişilik Sütlaç Tarifi

İki Kişilik Sütlaç Tarifi
avatar Yemek Tarifleri
9052 okunma

İki Kişilik sütlaç tarifi yaparken genellikle birçok kişi ne kadar miktar şeker ve ne kadar miktar pirinç konulması gerektiğine yönelik soruların cevabını merak etmektedir. Sütlaç yapımı her ne kadar kolay bir tatlı gibi görünse de aslında bu tatlının kıvamını tam olarak tutturmak oldukça zor olmaktadır.

Sütlacın kıvamını genellikle içerisinde kullanılan pirinç ve nişasta kazandırmakta olup bu ürünler az veya fazla konulduğunda doğru kıvam yakalanmaktadır. İki Kişilik sütlaç tarifi genellikle evde bulunan malzemeler ile yapılabilen oldukça pratik bir tatlıdır.

Ev de sütlaç yaparken içerisinde kullanacağınız şeker miktarını tamamen isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Özellikle az tatlı seven kişiler genellikle daha az şeker miktarı tercih ederken daha tatlı bir sütlaç sevenler şeker miktarında artış gösterebilirler.

İki Kişilik Sütlaç Tarifi Malzemeleri Nelerdir?

Her evde mutlaka bulunan malzemeler ile yapılabilen oldukça pratik bir tatlı olan sütlaç doğru kıvam tutturulduğu takdirde oldukça lezzetli bir tatlı çeşidi olmaktadır. İki Kişilik sütlaç tarifi malzemeler listesi şöyledir;

 • 1 tatlı kaşığı nişasta
 • yarım çay bardağı şeker
 • 3 tatlı kaşığı pirinç
 • 2 su bardağı süt
 • yarım su bardağı su

Bu tarifimiz de ilginizi çekebilir: Ispanaklı Kiş Tarifi

İki Kişilik Sütlaç Tarifi Nasıl Yapılır?

İki kişilik sütlaç tarifi nasıl yapılır? Sorusu genellikle evde az ölçüyle ev sütlaç yapmak isteyen kişiler tarafından sıkça merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Biz de sizler için yazımızın bu bölümünde az ölçü ile tam kıvamında sütlaç yapımını aşama aşama anlatmış bulunmaktayız.

 1. İlk olarak sütlaç içerisinde kullanılacak pirinç beyaz suyunu tamamen salana kadar güzelce yıkanır ve süzüldükten sonra sütlacın yapılacağı tencerenin içerisine konulur.
 2. Ardından içerisine 2 buçuk su bardağı su eklenerek biraz diri kalacak biçimde haşlanır.
 3. pirinçler haşlandıktan sonra yarım su bardağı kadar su tencerenin içerisinde bırakılarak haşlanmış olan pirincin üzerine suyunu süzmek eden süt ilave edilir.
 4. Daha sonra kaynamaya bırakılan pirinçler kaynadıktan itibaren ocağın 6 kısılarak pirinçler yumuşayana kadar yaklaşık olarak 35 ila 40 dakika kadar pişirilir.
 5. Tamamen pişmesine son 10 dakika kala içerisine şeker ve nişasta ilave ederek pişirmeye devam etmeniz ve daha sonra kepçe yardımı ile kaselere eşit miktarda paylaşmanız yeterlidir.
İki Kişilik Sütlaç Tarifi
İki Kişilik Sütlaç Tarifi

İki Kişilik Sütlaç Tarifi Ne Kadar Sürede Hazırlanır?

İki Kişilik sütlaç tarifi ne kadar sürede hazırlanır? Diye merak eden kişiler için sütlacın hazırlanma süresi 5 dakika olup pişme süreci 40 dakika olmaktadır. Böylece 45 dakika içerisinde iki 10 kişilik sütlaç tarifi ile lezzetli sütlaçlar hazırlamak mümkündür.

İki Kişilik Sütlaç Tarifi İle Ne İyi Gider?

Genellikle tatlılar tek başına yenilmek yerine yanlarında bir adet tuzlu ile tüketilmesi daha çok tercih edilmektedir. Ancak sütlaç içerisinde pirinç nedeniyle yanında tuzlu genellikle tercih edilmeyip üzerine tarçın dökülerek tüketmek genellikle birçok kişinin tercihi olmaktadır.
Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli