Zonguldak Yemek Kültürü

Zonguldak Yemek Kültürü
avatar admin
3508 okunma

Türkiye’nin Batı Karadeniz de bulunan manzarası, tarihi ve mirası zengin olan Zonguldak ilinin aynı zamanda yemek kültürü de oldukça zengindir. Zonguldak ilinin turistlerin de çokça tercih etme sebebi olduğu yemek kültüründe bulunan yemekler herkesin damak tadına uyan lezzetlerden oluşur.

Zonguldak ilinin bilinen, tasarruf edilen ve ticarette kullanılan denizine rağmen deniz ürünlerinden çok yemek kültürlerinde ki yemek malzemeleri en çok il içindeki orman ve tarlalardan elde edilen sebze ve tahıldan oluşmuştur. Yemek kültürlerinde et den daha fazla tavuk gibi küçük başlı hayvanlar tercih edilir. Ayrıca Türkiye’nin sadece Zonguldak Ereğli de yetişen Osmanlı çileği de çok meşhurdur.

Ülkenin en lezzetli kestanesi ve kestane balı da yine Zonguldak ilindedir. Zonguldak ilinin yemek kültüründe bulunan yöresel ve en çok tercih edilen yemek isimlerine ve bu yemeklerin içeriğine beraber göz atalım.

UĞMAÇ ÇORBASI: Süt ve undan yapılan Zonguldak ilinin bilinen meşhur lezzetlerinden biridir.

TİRİT: Herkes tarafından aynı adla bilinmese de Zonguldak ilinin yemek kültüründe yer alan biraz ağır ama çok lezzetli bu yemek özel günlerde özellikle bayramlarda tercih edilmektedir.

BEYAZ BAKLAVA: İsmi ve görüntüsü haricinde beyaz baklavanın bildiğimiz baklavadan çok bir farkı yoktur. O da yine Zonguldak ilinin farklı ve tercih edilen lezzetlerinden biri olarak yemek kültüründe yer alıyor.

TEKNEDE TAVUK: Pişirme şeklinin farklı olması ve bir hikâyesi olmasıyla dikkat çeker ve bilinen tarifler arasındadır.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli