Gırniş Tarifi

Gırniş Tarifi
avatar admin
4275 okunma

Haltım yemeği Kırniş yemeği olarak da bilinmektedir. Bu yemek yöresel bir yemektir ve bu yemeğin Anadolu’nun çeşitli yerlerinde sıkça yapılan bir yemek olduğu bilinmektedir. Haltım yemeğinin ana malzemesi tavuk eti ve küçük parçalar halinde yapılmış hamurlardan oluşur. Bu yemek tarifi çokça tercih edilen yemek tarifleri arasındadır.

Malzemeler

3 tane tavuk but parçası

Hamuru için gerekli malzemeler

1 su bardağı su

Bir su bardağı tavuk suyu

1 yumurta

Bir tatlı kaşığı tuz

Yeteri kadar un

Sosu için gerekli malzemeler:

Dört ya da beş yemek kaşığı tavuk suyu

Haşlanan tavuk parçalarının üzerinde biriken yağ

4 diş orta boy sarımsak

Hazırlanış

Yemek için hazırlanan tavuk parçalarının üzerindeki deri soyulmadan parçalar tencereye konulur. Tavuk parçalarının üzerini geçecek kadar tencereye soğuk su eklenir. Tavuk parçaları ara sıra kontrol edilerek tam olarak haşlanır. Tavuk haşlanırken üzerinde oluşan yağ tabakası kaşıkla alınıp başka bir kaba konur.

Başka bir kaba alınan yağın üzerine 4 kaşık haşlanmış tavuk suyu ve 4 diş orta boy dövülmüş sarımsak eklenir. Yemek servis edilmeden önce bu sos pişirilir.

Hamur yapımı için bir su bardağı su ve bir su bardağı haşlanmış tavuk suyu geniş ve derin bir kaba alınır. Üzerine bir yumurta, bir tutam tuz katılır. Azar azar un ilave edilerek yumuşak bir hamur elde edilir. Yapılan hamur kısa bir süre dinlendirildikten sonra merdane yardımı ile açılır. Merdane yardımı ile geniş bir şekilde açılmış olan hamur hem enine hem boyuna 1 cm aralıklarla kesilir. Bu kesimden sonra birçok küçük kare hamur elde edilir. Elde edilen kare hamurlara işaret parmağı ve orta parmak ucuyla tutulup döndürülerek şekil verilir.

Haşlanan tavuk parçaları bir kaba alınır ve biraz soğuması beklenir. Tencerede kalan tavuk suyuna elle şekil verilmiş olan küçük hamurlar atılır ve hamurların pişmesi beklenir. Soğutulan haşlanmış tavuk parçaları didiklenerek küçük parçalar haline getirilir.
Daha sonra pişen hamurlar servis tabağına alınır. Üzerine didiklenip küçük parçalar haline getirilmiş tavuklar eklenir. Son olarak önceden hazırlanmış sarımsaklı sos pişirilerek yemeğin üzerine dökülür ve yemek servise hazır hale gelir.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli