İzmir Yemek Kültürü

İzmir Yemek Kültürü
avatar admin
4722 okunma

Ege bölgesinin pek çok güzel özelliği, çeşitliliği ve zenginliği ile göze çarpan ili İzmir’in zaman zaman gündeme de gelen yemek adları ve kültüründen bahsedeceğiz. İzmir ilinde yemek kültürünü zenginleştiren en önemli besin sağlığı temsil eden zeytinyağıdır.

İzmir ilinde zeytin ağacının meyvesi sıkılarak elde edilen ve mutfağın vazgeçilmezi olan zeytinyağının kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. İzmir ilinin yemek kültüründe değerli olan ve çokça kullanılan diğer bir şey ise otlar ve çiçeklerdir.

İzmir yemek kültüründe sık tercih edilen bu besinlerin kültüre yerleşme sebeplerinden biride ticaret ve göçmenlerdir. İzmir ilinin yemek kültüründe bunlarla beraber deniz ürünlerinin zenginliğinden faydalanılır. Böylece rengarenk olmuş olan İzmir ilinin yemek kültüründe ki yemek çeşitlerinin bazı örneklerine bakalım.

BOYOZ: İzmirlilerin genellikle sabah kahvaltılarında tercih ettiği, sunumu tek başına olamayan, yağlı ama hafif, Yahudilerden yemek kültürüne katılmış bir yiyecektir.

KUMRU: İzmirlilere özgü olup her yerde bilinen, susamlı ekmek ile yapılan, malzemesi bol ve lezzetli bir sandviç çeşididir. Sandviçin görüntüsü kumruya benzetildiği için bu adı almıştır.

ŞEVKİ BOSTAN: Zeytin yağı ve et ile süslenerek sulu yemeği yapılan bir ot çeşididir. İzmir ilinde yaşayanların sık sık sebze yemeği olarak tükettiği bilinir.

İZMİR KÖFTE: Bu köftenin bildiğimiz köftelerden farkı da hazırlanan köftenin önce kızartılıp sonra fırınlanması ve başka eklemeler yapılmasıdır.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli