Bulgurlu Kabak Yemeği Tarifi

Bulgurlu Kabak Yemeği Tarifi
avatar admin
6212 okunma

Türk Mutfağı vazgeçilmezlerinden olan bulgur tahıl grubunda yer almaktadır. Et ve süt ürünleri grubuna göre daha az miktarda protein içeren grup karbonhidratın ana kaynağı olarak değerlendirilmektedir.

Bulgurun Daha Sağlıklı Olmasının Nedeni Nedir?

Bulguru vazgeçilmez yapan etmenler arasında diğer tahıllara göre daha sağlıklı olması öne çıkmaktadır. Daha sağlıklı olmasının nedeni ise posa ve lif açısından zengin olması, karbonhidrat değerinin daha düşük olması ve protein miktarı olarak da değerinin oldukça yüksek olması bulguru daha sağlıklı ve değerli kılmaktadır.

Bulgur İle Çeşitli Yemekler Yapılabilir Mi?

Bulgur ile sadece pilav değil çeşitli yemekler de yapılmaktadır. Bazen sarma ya da dolmaların içerisinde pirinçle birlikte kullanılmaktadır. Bazen sebze yemeklerinin içerisine ilave edilmektedir. Bu sebze yemeklerinden bir tanesi ise bulgurlu kabak yemeğidir.

Bulgurlu Kabak Yemeği İçin Kullanılacak Malzemeler Nelerdir?

Bu yemek tarifi için kabak, salça, soğan, bulgur, zeytinyağı ve tuz gibi malzemelere ihtiyacımız vardır. Kullanacağınız baharatlar ise kişiden kişiye ve zevklere göre değişiklik göstermektedir.

Malzemeler

4 adet kabak
1 yemek kaşığı salça
1 adet kuru soğan
Yarım çay bardağı bulgur
Zeytinyağı
Tuz
Çeşitli baharatlar

Bulgurlu Kabak Yemeği Nasıl Yapılır?

Öncelikle tencerenin içerisine zeytinyağı dökülür. Sonrasında ise 1 adet kuru soğan yemeklik yani küp şeklinde doğrandıktan sonra tencerenin içerisine alınır. Soğanlar kavrulduktan sonra 1 yemek kaşığı salça ilave edilir ve birlikte kavrulur. Bu aşamadan sonra ise önceden alacalı bir şekilde soyulan kabaklar ilave edilir. Kabakları ise küp şeklinde doğramak gerekmektedir. Ocağın altı kısık ateşe getirildikten sonra tencerenin ağzı kapatılmalıdır. Bu işlem, buhar sayesinde kabakların yumuşamasını sağlamaktadır.

Tenceredeki malzemeler ağzı kapalı bir şekilde yaklaşık olarak 15 dakika pişirilmelidir. Bu süre içerisinde arada kontrol edilmeli ve malzemeler karıştırılmalıdır. Kabak, salça, soğan kavrulduktan ve kabaklar yumuşadıktan sonra yıkamış olduğunuz yarım çay bardağı kadar bulguru tencerenin içerisine ilave edin. Bulgur ilave edildikten sonra yaklaşık iki su bardağı kadar kaynar su tencere içerisine ilave edilmelidir. Bütün malzemeler karıştırıldıktan sonra içerisine istediğiniz ve sevdiğiniz baharatları ilave edebilirsiniz. Bulgur ve kabaklar tamamen yumuşayana kadar pişirme işlemi devam etmelidir. İsteğe bağlı olarak yemeğin altını kapatmadan önce dereotu ilave edilebilir.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli