2 Kişilik Muhallebi Tarifi

2 Kişilik Muhallebi Tarifi
avatar Yemek Tarifleri
15475 okunma

2 kişilik muhallebi tarifi iki kişi için sadece kendilerine yetecek kadar hazırlanması anlamında araştırılan tarifler arasında yer almaktadır. Normal bir muhallebi tarifine de bakarak aslında malzemeleri azaltarak hazır edebilirsiniz. Ama sütlü tatlı olmasından kaynaklı olarak kıvamın tutmaması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Bu anlamda da küçük porsiyonluk yemekler malzeme listesi ve yapılışı da araştırılmaktadır.

Muhallebi Türk mutfağının geleneksel lezzetleri arasında yer almaktadır. Kıvamının tutturulması çok önemli bir noktadır. Muhallebi de çeşitlilik ve farklılıklar da yaratmanız mümkün olacaktır.

Bu tarifimiz de ilginizi çekebilir: Ispanaklı Gül Böreği Tarifi

2 Kişilik Muhallebi Tarifi Malzemeleri

2 kişilik muhallebi tarifi malzeme listeleri:

 • 2 su bardağı süt
 • 2 yemek kaşığı un
 • 2 yemek kaşığı nişasta buğday veya mısır nişastası fark etmez evde hangisi var ise onu kullanabilirsiniz.
 • 2 yemek kaşığı tereyağı

Yukarıda sayılan malzemeleri 2 katına çıkararak da 4 kişilik bir muhallebi elde edebilirsiniz. Burada şu mantık ile giderseniz kaç kişilik yapmak istiyorsanız sayıyı ona göre belirleme şansınız bulunmaktadır. Örnek olarak verecek olursak 7 kişilik bir muhallebi yapmak istediğiniz zaman bu muhallebiyi elde etmek için gerekli malzeme listesi:

 • 7 su bardağı süt
 • 7 yemek kaşığı un
 • 7 yemek kaşığı nişasta bu nişastanın buğday veya mısır nişastası olmasının bir önemi bulunmamaktadır. Bu nişastanın çok tepeleme de koyulmaması gerekmektedir.
 • 7 yemek kaşığı tereyağı

Bu şekilde malzemeleri kişi sayısına göre güncelleyebilirsiniz.

2 Kişilik Muhallebi Tarifi
2 Kişilik Muhallebi Tarifi

2 Kişilik Muhallebi Tarifi Yapılışı

2 kişilik muhallebi tarifi yapılışı için belli başlı püf noktalar olduğunu söylemek oldukça önemlidir.

 • Topaklanma yaşanması en dikkat edilmesi gereken konular arasında sayılmaktadır. Burada el hızınızın ve pratikliğinizin iyi olması size yardımcı olacaktır. Bir tencereye sütü alarak un ve nişastayı da katarak devamlı karıştıralım.
 • Muhallebimiz kaynayınca altını kapatarak ocaktan alalım tereyağı ekleyerek servisi için hazır hale getirelim.

Muhallebi hem sütlü tatlı olması açısından hem de geleneksel bir tat olması sebebi ile çok fazla tercih edilmektedir. Sütlü tatlılar kalori açısından da daha az kalorili oldukları bilinmektedir. Burada sizin unutmamanız gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Sütlü tatlı olması kalorisi olmadığın anlamına gelmelidir. Bu besini de tüketirken dikkatli tüketmek de fayda olacaktır. Maksimum bir porsiyon şeklinde tüketilmelidir. Ve akşam geç saatler de de tüketilmemesi kilo probleminin yaşanmaması adına oldukça önemli olacaktır.

Muhallebi hem yetişkinler hem de bebek ve çocuklar tarafından da oldukça sevilmekte ve tüketilmektedir. Burada kişinin sunum yaparken de farklılıklar ortaya koyabilir. Mesela muhallebi sunumunda üst tarafının da süslenmesi gerekecektir. Burada Hindistan cevizi ile bir süsleme yapabilirsiniz. Fındık da ekleyebilirsiniz. Fındığı ezerek eklemeniz görsellik açısından oldukça önemli olacaktır. Çocuklar için oldukça cazip olan damla çikolatası veya renkli pasata süsleri de ekleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli